آثار تاريخي

مقبره و رباط ارسلان جاذب

در حدود 40 كيلومتري جنوب شرقي مشهد - فريمان و بعد از مزار خواجه اباصلت هروي در منطقه سنگ بست مقبره اي است منسوب به يكي از سرداران سلطان محمود غزنوي به نام ارسلان جاذب كه از معدود ابنيه بر جا مانده از عصر غزنويان در ايران مي باشد و در عين سادگي ظاهر، داراي عظمت و شكوهي كم نظير است. اين مقبره كه داراي گنبد و مناره مي باشد و پيرامون آن كاروانسرا و مدرسه بوده، از جمله آثار تاريخي شهر مشهد است كه به دليل قدمت تاريخي و نوع بنا و سبك معماري مورد توجه محققان و پژوهشگران مي باشد.

گنبد خشتي

اين بنا هم اكنون در كوچه اي به همين نام و در محله قديمي نوغان و در بخش شرقي خيابان طبرسي و در شمال غربي اماكن متبركه واقع شده است. درباره وجه تسميه اين بنا نوشته اند كه به دليل پوشش ظاهري بنا و در مقايسه با گنبد طلايي امام رضا(ع) به گنبد خشتي معروف شده است و به دليل شباهت سبك معماري بناي اوليه آن را منسوب به عهد صفويه دانسته‏اند و وفات صاحب آرامگاه را 832 ه‍ . ق نقل كرده اند و به امامزاده محمد كه با هجده واسطه به امام سجاد(ع) مي رسد نسبت مي دهند.

گنبد سبز

گنبد سبز بناي آرامگاهي است با گنبدي سبز فيروزه اي و در مقايسه با گنبد طلايي حرم مطهر امام رضا(ع) به اين نام مشهور گرديده كه منسوب به شيخ محمد مؤمن عارف استرآبادي است متوفي به سال 904 ه‍ .ق و ظاهراً در سال 1011ه‍ . ق در محل كنوني، به دستور شاه عباس صفوي بنايي ايجاد گرديده است. اين بنا در گذشته در حاشيه شهر قرار داشت و چون با گسترش شهر در معرض خرابي بود، به دليل قدمت و اهميت از تخريب آن خودداري به عمل آمد و بعد از احداث خيابان خاكي در وسط ميداني به همين نام قرار داده شد. اين آرامگاه شامل ساختماني مكعب شكل و چهار ايواني با چهار طاق نماي دو طبقه است كه نماي بيروني و اطراف طاقها و پيشاني ساختمان، از ازاره سنگي به بالا با كاشيهاي معرق و ساده ممتاز و در رنگهاي زيبا مزين گرديده و در حال حاضر، توسط اداره ميراث فرهنگي حفاظت مي شود.

آرامگاه و موزه نادري

يكي از مراكز ديدني شهر مقدس مشهد، آرامگاه نادر، مؤسس سلسله افشاريه است كه هم اكنون در قسمت شمال غربي چهار راه شهدا و در ميان باغي محصور در نرده هايي به شكل تبر و انبوه درختان واقع شده است و بناي نسبتاً قديمي آن شامل آرامگاه و سكوي سنگي مجسمه و موزه مي باشد و كتابخانه و مقبره كلنل محمد تقي خان پسيان نيز در اين مجموعه آرامگاهي قرار دارد. ساختمان فعلي آرامگاه كه در سال 1338 ه‍ . ش احداث شده، شامل چند سالن و اتاق است كه براي آرامگاه و موزه و اتاقهاي اداري مورد استفاده قرار مي‏گيرد و بر فراز سكوي سنگي كه در جنوب ساختمان واقع شده، مجسمه‏اي از نادر نصب شده در حالي كه نادر را سوار بر اسب سركش و در حال تاختن و تبرزين بر دست در حال هجوم نشان مي دهد كه سه سرباز، يكي شيپور به دست و دومي نيزه دار و سومي شمشير به دست او را همراهي و ياري مي كنند. اين مجسمه مفرغي داراي 5 متر ارتفاع و وزن تقريبي 14000 كيلوگرم و ساخته كارخانه بروني ايتالياست و در موزه داخل آرامگاه، لوازم مختلف رزم و ديگر لوازم قديمي در معرض نمايش گذاشته شده است. باغ سرسبز و مصفا، با درختان زياد و تراكم سبزه گل و گياه، موزه و كتابخانه علامه طباطبائي، و مقبره كلنل پسيان و بويژه نزديكي اين آرامگاه و موزه به اماكن متبركه از جمله جاذبه هاي جلب مسافران و زايران است.

آرامگاه خواجه ربيع

اين آرامگاه كه در شمال غربي مشهد واقع است، به وسيله بلواري عريض به مركز شهر متصل مي شود و منسوب به ربيع بن خثيم مشهور به خواجه ربيع مي باشد و به قولي از تابعين و زهاد ثمانيه و ياران صميمي ابن مسعود، صحابي بزرگ پيامبر بوده و در عهد خلافت حضرت علي‏(ع) مي زيسته است. او را از پيشگامان تفسير و حديث مي‏دانند، كه در سال 63 - 61 ه‍ . ق وفات يافته و در محل كنوني كه در نزديكي نوغان قرار داشته مدفون گرديده است. تاريخ بقعه خواجه ربيع كه در وسط باغ بزرگ و مشجر محصور است به سال 1024 ه‍ . ق و دوران شاه عباس صفوي مي رسد. اين بنا چند بار مرمت شده و هم‏اكنون مركز و حجره هاي اطراف باغ مدفن مجاوران و زايران است. ازاره بنا از سنگ و بدنه بالاي ازاره در نما و داخل ايوان با كاشي كاري هاي معرق و ممتاز و گچ كاري زيبا تزيين يافته و كتيبه هاي خوش نقش با زمينه لاجوردي و با خط سفيد به قلم عليرضا عباسي و ديگر خطاطان عهد صفوي مرقم است . در حال حاضر مقبره خواجه ربيع و اطراف آن محل دفن اموات است و غرفه هاي خصوصي و ايوانها نيز به همين منظور احداث گرديده است.

آرامگاه ‏خواجه اباصلت

اين آرامگاه در 10 كيلومتري جنوب شرقي مشهد واقع است و اكنون به عنوان يكي از مزارات مهم مشهد مورد زيارت و بازديد زايران و مجاوران قرار مي گيرد و منسوب به عبدالسلام بن صالح هروي معروف به خواجه اباصلت، خادم خاص حضرت امام رضا(ع) است كه از محدثان معروف عصر خويش بوده است. از سرگذشت اباصلت اطلاع چنداني در دست نيست، اما برخي وفات او را در سال 236 نقل كرده‏اند كه در محل كنوني دفن گرديده است. بناي فعلي آرامگاه در سالهاي اخير به شكلي جديد و متفاوت بازسازي گرديده و امكانات بهداشتي و رفاهي براي استفاده زايران و مجاوران در آن پيش بيني شده است. اين بنا در گذشته به دليل آن كه در مركز يكي از دو جاده مهم مواصلاتي مشهد قرار داشته و به دليل نزديكي به حرم امام رضا(ع)، محل توقف كاروانهاي زيارتي و زايران بوده است. عده اي از عرفاي بزرگ و زهاد در قبرستان عمومي اطراف بقعه دفن شده‏اند كه از جمله درويش علي، عارف نامي قرن هشتم مي باشد كه در سال 726 ه‍ . ق در اين محل مدفون گرديده است.

آرامگاه فردوسي

يكي ديگر از مراكز تاريخي و فرهنگي مشهد، شهرك تاريخي طوس است كه علاوه بر يادگارهاي مهم تاريخي از قبيل هارونيه، به دليل وجود آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي شاعر و حماسه‏سراي بزرگ ايران، شهرت جهاني يافته است. فردوسي در سال 329 ه‍ . ق در روستاي پاژ از آباديهاي تابران طوس متولد شد و در مدت سي سال شاهنامه را سرود كه از شاهكارهاي ادبي و حماسي جهان به شمار مي‏آيد و نام او را جاودان ساخته است. تاريخ وفات حكيم ابوالقاسم فردوسي را سال 411 ه‍ . ق نوشته‏اند و آرامگاه او هم اكنون در شهرك تاريخي طوس و در 29 كيلومتري شمال غربي مشهد و در مسير جاده مشهد - قوچان قرار دارد. مدفن فردوسي بزرگ از زمان وفاتش تا زمان ويراني طوس در همين محل و در باغ متعلق به او واقع بوده است، تا اين كه در عهد قاجاريه بنايي آجري بر آن ساخته مي‏شود و تا سال 1305 ه‍ . ش وجود داشته و اولين بناي سنگي آرامگاه در سال 1313 ه‍ .ش احداث گرديد كه تا 1343 وجود داشت و در آن زمان بناي فعلي ايجاد مي‏گردد كه در سال 1347 عمليات ساختماني آن خاتمه مي يابد. در مجموعه تاريخي فرهنگي فردوسي، علاوه بر ساختمان آرامگاه، يك موزه و يك كتابخانه نيز وجود دارد و در موزه آرامگاه، آثار ارزنده‏اي از خطاطان و شاعران ايراني و صنايع دستي و يادگارهاي هنري و تابلوهاي سنگي زيبا در معرض نمايش گذاشته شده است. اين مكان به دليل وجود آرامگاه فردوسي و جاذبه‏هاي سياحتي و موزه و كتابخانه و جاذبه‏هاي ديگر، يكي از مراكز معروف مشهد است كه توسط اداره ميراث فرهنگي اداره مي‏شود.

ميامي

يكي از مزارات اطراف مشهد، بقعه مباركه امامزاده يحيي از فرزندان زيد شهيد و نواده امام سجاد(ع) است كه در 65 كيلومتري مشهد و در فاصله يك كيلومتري قريه ميامي و در مسير جاده سرخس - مشهد واقع شده است. امامزاده يحيي متولد 107 ه‍ . ق است و نام مادرش ريطه دختر ابي هاشم عبدالله بن محمد حنيفه است كه براي ادامه مبازرات عليه بني اميه به خراسان مهاجرت كرده و سرانجام در 18 سالگي و به سال 125 ه‍ . ق در جوزجان از توابع خراسان به شهادت رسيده و در محل كنوني دفن گرديده و در 937 ه‍ . ق بناي كنوني بر فراز مرقد ساخته شده است. مزار امامزاده يحيي در دامنه كوه قرار دارد و متناسب با ساختار كوه، ساختمان استراحت گاه و پلكانها و جوي آب به گونه‏اي تعبيه شده كه از جذابيت و زيبايي خاص برخوردار است و به واسطه جاذبه ‏هاي زيارتي و سياحتي و امكانات مختلف رفاهي و بهداشتي، در همه ايام سال بويژه تابستانها، محل اقامت مسافران و زايران مي باشد.

برج اخنجان (اخنگان)

اين برج قديمي كه در تابلو راهنماي اداره ميراث فرهنگي خراسان، به عنوان گور گوهرتاج خواهر گوهرشاد تيموري معرفي گرديده، از آثار تاريخي طوس مي باشد كه در فاصله چند كيلومتري تابران و در سمت راست جاده اي كه از آرامگاه فردوسي به زادگاه او در پاژ متصل مي شود و در مجاورت روستايي به همين نام قرار دارد. اين برج به ميل اخنگان شهرت يافته به شكل برج و ميلهاي راهنماي كناره جاده هاي قديمي است و قاعده اي استوانه اي و پوششي مخروطي و پرشكن دارد. اهالي اخنگان و اطراف آن، اين مكان را گور دختر هندي مي‏دانند كه در اين مكان داراي آب و ملك پدري بوده و در راه زيارت امام هشتم(ع) درگذشته و در ملك ارثي دفن شده است. اين بنا داراي قدمت تاريخي است و محل تحقيق باستان شناسان مي باشد و برخي بر اين عقيده اند قدمت آن به قرنها قبل باز مي‏گردد.  تعداد بازدید کنندگان :1071932
©2015 Ferdowsi University Of Mashhad.