تاريخچه دانشگاه فردوسي مشهد

با تبديل آموزشگاه عالي بهداري در سال 1328 به دانشكده پزشكي ، نخستين گام در راه تاسيس سومين دانشگاه ايران در شهر مقدس مشهد برداشته شد
در سال 1334 با صدور مجوز ديگري دانشكده ادبيات با پنج رشته جداگانه تاسيس يافت . با گسترش آموزش عالي در كشور به ترتيب دانشكده معقول و منقول (كه بعدأبه الهيات تغيير نام يافت ) دانشكده علوم ، دانشكده دندانپزشكي ، دوره شبانه ، دانشكده علوم دارويي و تغذيه ، دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي ، دانشكده كشاورزي ، دانشكده مهندسي ، مؤسسه بينايي سنجي ، دبيرستان دانشگاه و مركز تعليمات به مجموعه دانشگاه مشهد كه ازسال 1353 به دانشگاه فردوسي تغيير نام يافته بود افزوده شد .
ضرورت گسترش آموزش پس از انقلاب اسلامي سبب شد كه پس از تغييردر برخي واحدهاو تفكيك دانشگاه علوم پزشكي از دانشگاه فردوسي مشهد ، دانشكده علوم اداري و اقتصادي ، دانشكده دامپزشكي، آموزشكده كشاورزي شيروان ، دانشكده تربيت بدني و علوم ورزشي ، دانشكده علوم رياضي ،  پژوهشكده علوم گياهي ، مركز تحقيقات زمين لرزه شناسي ، كالج دانشگاه ، دانشكده منابع طبيعي و محيط زيست ،و دانشكده معماري و شهرسازي و هنر اسلامي، يكي پس از ديگري به مجموعه واحدهاي دانشگاه اضافه شود.

بر اساس مصوبه شوراي گسترش آموزش عالي مجتمع آموزش عالي نيشابور در سال 1388 و در سال 1392 آموزشكده كشاورزي شيروان از دانشگاه فردوسي تفكيك شد .
هم اكنون دانشگاه فردوسي مشهد به عنوان سومين دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه هاي تهران و تبريز در حال حاضر شصت و ششمين سال فعاليتش را سپري مي كند.
بر اساس چشم‌انداز سند راهبردي دانشگاه فردوسي مشهد، اين دانشگاه در سال 1399 يكي از دو دانشگاه برتر جامع كشور در توليد علم، نظريه پردازي و توسعه فناوري، برخوردار از جايگاه معتبر در بين 10 دانشگاه اول جهان اسلام و جزء 500 دانشگاه ممتاز جهان با هويتي اسلامي- ايراني است.
در سال1392شمسي و 2013 ميلادي، دانشگاه فردوسي مشهد بر اساس نتايج نظام رتبه‌بندي ملي ISC جايگاه سوم را در ميان دانشگاه‌هاي جامع كشور داشته است. همچنين بر اساس نتايج نظام رتبه‌بندي بين‌المللي سايماگو، در ميان دانشگاه جهان اسلام رتبه 35 و در ميان دانشگا‌ه‌هاي جهان رتبه 727 را كسب نموده است.
نسبت دانشجويان تحصيلات تكميلي به كل دانشجويان كمتر از ده درصد بوده كه فعلا بدون لحاظ نمودن دانشجويان واحد بين الملل بيش از 35 درصد كل دانشجويان دانشگاه فردوسي مشهد را دانشجويان تحصيلات تكميلي تشكيل مي دهند.
در حال حاضر بيش از 20 هزار دانشجو در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند كه حدود 2500 تن در مقطع  دكتري و حدود 6000 تن در مقطع كارشناسي ارشد و بقيه در مقطع كارشناسي مشغول به ادامه تحصيل هستند.
بيش از 800 نفر عضو هيات علمي در دانشگاه مشغول فعاليت هستند كه بيش از 780 نفر از آنان داراي مدرك phd و بيش از 190 نفر از اعضاي هيات علمي دانشگاه  داراي  رتبه استادي يا پروفسوري هستند.
از سال 1390 پرديس بين الملل دانشگاه فعاليت خود را آغاز نموده است و بيش از 1053نفر دانشجوي دكتري و بيش از 950 نفر دانشجوي كارشناسي ارشد  جذب نموده است كه اميدواريم تا 5 سال آينده به حدود 5000 نفر برسد.
در طي دو سال اخير اين دانشگاه فعاليت گسترده اي در زمينه هاي مختلف براي پژوهش بويژه در زمينه هاي بيوتكنولوژي انرژي خورشيدي انرژي باد و برخي نيازهاي كليدي كشور را آغاز نموده است به طوري كه در برخي از پروژه هاي كلان كشوري  به ميزان نقش اصلي يا همكار اصلي مشغول فعاليت است كه تاكنون منجر به ايجاد پژوهشگاههاي هوا خورشيد و بعضي از پژوهشكده هاي ديگر شده است.
مديريت دانشگاه شامل : رياست دانشگاه و معاونان آموزشي و تحصيلات تكميلي ، پژوهش و فناوري ، اداري و مالي ، دانشجويي ، فرهنگي و اجتماعي و طرح و برنامه است كه بر اساس تشكيلات سازماني مصوب محور اصلي كليه امور ، كاركردو اتخاذ تصميمات دانشگاه مي باشند .
همچنين نهادهاي فرهنگي مانند : دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري ، جهاد دانشگاهي ، تشكلهاي اسلامي دانشجويي ، هيأت علمي ، انجمن هاي علمي و قطب هاي علمي همگام با مديريت ، دانشگاه را در انجام رسالت هاي خود ياري مي نمايند.


معرفي دانشکده مهندسي

ر اساس مصوبه يکصد و چهارمين نشست شوراي گسترش آموزش عالي مورخ پنجم اسفند 1353 و با هدف ايجاد يک قطب مهندسي قوي و مناسب در شرق ايران و ايجاد امکانات و شرايط مناسب براي پرورش استعدادهاي فني جوانان، تأمين نيروي انساني متخصص، اجراي طرح‌هاي صنعتي و استقلال علمي و صنعتي کشور، دانشکده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد تأسيس گرديد.

دانشکده مهندسي در مهر 1354 با پذيرش 30 دانشجو در رشته برق و 30 دانشجو در رشته مکانيک فعاليت خود را آغاز کرد ولي به دليل تأمين نشدن کادر آموزشي، رشته مهندسي برق تعطيل شد و دانشجويان اين رشته به ديگر دانشگاهها منتقل شدند و پس از تأمين کادر آموزشي از سال 1358 بار ديگر فعاليت رشته مهندسي در رشته الکترونيک آغاز شد. به دنبال انقلاب فرهنگي در سال 1359 و با ادغام دانشکده مهندسي و دانشگاه کار و پيشه شاخه مشهد، تعداد اعضاي هيأت علمي و دانشجويان آن به يکباره افزايش چشمگيري يافت. پيش از اين تاريخ دانشکده مهندسي دانشگاه کار و پيشه، در سه رشته الکترونيک، الکتروتکنيک و راه و ساختمان فعاليت آموزشي داشت.

در سال 1368 گروه رايانه دانشکده علوم نيز به دانشکده مهندسي پيوست و در حال حاضر اين دانشکده از جمله دانشکدههاي معتبر مهندسي در سطح کشور است و با داشتن امکانات و تجهيزات کارگاهي، آزمايشگاهي و تحقيقاتي قابل ملاحظه قطب قوي مهندسي در شرق کشور به حساب ميآيد.

اينک پس از گذشت 39 سال از آغاز فعاليت دانشکده مهندسي، اين دانشکده با زيربنايي حدود 48000 متر مربع فضاي آموزشي، اداري، خدماتي، کارگاهي و سالن اجتماعات با بهره گيري از 164عضو هيات علمي مجرب، شامل 49 استاد، 47 دانشيار، 65 استاديار، 2مربي به همراه کارمندان فهيم و دلسوز به آموزش 2742دانشجوي کارشناسي، 1488 دانشجوي کارشناسي ارشد و 593 دانشجوي دکتري در هفت رشته و 68 گرايش ميپردازد. ضمن اينکه چهار مرکز پژوهشي فعال شامل مراکز پژوهشي بهينه سازي مصرف انرژي و کاهش آلودگي هوا، منابع آب و محيط زيست، برق و کامپيوتر و مهندسي ساخت، توليد و خدمات خودرو در دانشکده به فعاليت مشغول ميباشند.